بهترین میزان نیکوتین برای هر شخص چقدر است؟

sample74
بهترین میزان نیکوتین برای هر شخص چقدر است؟
خرداد 2, 1402

یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از ویپرهای مبتدی شکل می‌گیرد این است که چه مقدار نیکوتینی برایشان مناسب است و با چه درصد نیکوتینی می‌توانند ویپینگ خود را شروع کنند؟ از آنجایی که نیکوتین ماده‌ای اعتیادآور است، انتخاب میزان مناسب نیکوتین بسیار مهم است و باید به آن توجه شود. افراد باید با توجه به شرایط خود یعنی سیگاری یا غیر سیگاری بودن، نیکوتین مناسب را انتخاب کرده و ویپینگ خود را شروع کنند. بر همین اساس ما قصد داریم در این مطلب یک راهنمای کلی در رابطه با بهترین مقدار نیکوتین به شما ارائه دهیم و نکات مهم در این رابطه را بیان کنیم.

چرا توجه به میزان نیکوتین مهم است؟

دستگاه‌های ویپینگ با هدف ترک سیگار و دوری افراد از این ماده به بازار عرضه شدند. بسیاری از شرکت‌های فعال در صنعت ویپ، محصولات خود را با همین هدف روانه بازار کردند تا بتوانند به ترک سیگار افراد سیگاری کمک کرده باشند. حال از آنجایی تعیین مقدار مناسب نیکوتین اهمیت پیدا می‌کند که اگر افراد سیگاری به میزان نیکوتین مورد نیازی که در هنگام سیگار کشیدن دریافت میکردند نرسند، احتمال بازگشتشان به سیگار بیشتر می‌شود. از طرفی هم اگر افراد غیر سیگاری در انتخاب میزان نیکوتین افراط کنند، به این ماده وابستگی پیدا می‌کنند و ممکن است حتی جذب سیگارهای معمولی هم بشوند. برای همین است که انتخاب میزان نیکوتین مناسب بسیار مهم است و باید بر اساس شرایط خود آن را انتخاب کرد.

کمی با نیکوتین آشنا شوید

 

کمی با نیکوتین آشنا شوید

 

نیکوتین یک آلکالوئید است که از گیاه تنباکو به دست می‌آید. این یعنی در این ماده مقداری ازت یا همان نیتروژن یافت می‌شود و از نظر شیمیایی شبیه به موادی چون قهوه می‌باشد. البته شاید برایتان جالب باشد که نیکوتین علاوه بر گیاه تنباکو، در بسیاری از صیفی جات نظیر بادمجان، گوجه فرنگی و سیب زمینی هم یافت می‌شود. البته این مقدار بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. در این رابطه میتوان گفت در هر یک گرم بادمجان، 0.0001 میلی گرم نیکوتین وجود دارد. در حالی که در هر یک گرم تنباکو، حدود 20 میلی گرم نیکوتین یافت می‌شود.

در رابطه با نیکوتین‌های موجود در مایع ویپ باید اشاره شود که نیکوتین یک افزودنی اختیاری به حساب می‌آید و در برخی از جویس‌ها اصلا وجود ندارد. در واقع بسیاری از جویس‌های معمولی حاوی 0 میلی گرم نیکوتین هستند و یا شامل درصد کمی از این ماده همچون 3 میلی گرم، 6 میلی گرم و یا 12 میلی گرم می‌باشند. بر این اساس می‌توان گفت که هر فردی با توجه به شرایط خود می‌تواند بهترین مقدار نیکوتین را انتخاب کند و به سراغ مایعاتی برود که با شرایط او سازگاری دارند. مقدار نیکوتین بر روی بطری‌های E-Liquid به خوبی قابل مشاهده است و معمولا به صورت درصدی و یا میلی گرم مشخص می‌شود. هر چقدر اعداد کمتر باشند، یعنی نیکوتین کمتری در آن مایع وجود دارد.

ارتباط میزان نیکوتین و حجم بخار تولید شده

 • حجم بخار زیاد

دستگاه‌هایی که قادر به تولید بخار و دود زیادی هستند، از اتومایزرهای قدرتمند ساب اهم و یا اتومایزرهای قابل بازسازی با کانال‌های جریان هوای بزرگ برخوردار می‌باشند. حال در رابطه با پیدا کردن مایع ویپ مناسب برای این دستگاه‌ها باید اشاره شود که شاید در ابتدا این کار کمی دشوار باشد. چرا که حجم بخار تولید شده در این دستگاه‌ها به قدری زیاد است که می‌توانند خیلی سریع نیکوتین بیش از حد را به ویپر منتقل کنند. با این حال بیشتر ویپرهایی که به سراغ دستگاه‌های ساب اهم می‌روند، جویس‌های معمولی حاوی 0 یا 3 میلی گرم نیکوتین را در انتخاب می‌کنند.

 • حجم بخار متوسط

دستگاه‌هایی که از حجم بخار و دود متوسطی برخوردار هستند، می‌توانند از هر طیف محصولی باشند. در واقع چنین دستگاه‌هایی از کویل‌های ساب اهم، اتومایزرهای دارای دریچه هوا برای ویپینگ به سبک MTL و حتی اتومایزرهای ساب اهم پشتیبانی می‌کنند. در رابطه با میزان نیکوتین در این دستگاه‌ها هم باید اشاره شود که اغلب ویپرها جویس‌های معمولی با نیکوتین 6 الی 12 میلی گرم و یا سالت‌های 10 الی 30 میلی گرم را انتخاب می‌کنند. این میزان نیکوتین برای این حجم بخار و چنین سبکی مناسب است.

 • حجم بخار کم

دستگاه‌هایی که از حجم بخار کمی برخوردار هستند، اغلب شامل پاد سیستم‌هایی با سبک MTL هستند که ابرهای تولید شده توسط آنها همچون دود سیگار می‌باشد. برای همین بسیاری از افراد سیگاری جذب این دستگاه‌ها می‌شوند. از طرفی هم میزان نیکوتین مصرفی در این دستگاه‌ها زیاد است. در واقع برای دستگاه‌های پاد سیستم و کلیه دستگاه‌هایی که حجم بخار کمی تولید می‌کنند، باید از سالت نیکوتین‌ها استفاده کرد که حاوی نیکوتین بالایی می باشند. این محصولات حاوی نیکوتین 10 الی 50 میلی گرم هستند و از طریق آنها حس سیگار کشیدن به خوبی در افراد القا می‌شود.

دستگاه‌های ویپینگ و ارتباط با میزان نیکوتین

 

دستگاه‌های ویپینگ و ارتباط با میزان نیکوتین

 

یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های ویپینگ که این روزها شاهد آن هستیم، دستگاه‌های sub-ohm هستند. این دستگاه‌ها از باتری با وات بالا برای افزایش حجم بخار استفاده می‌کنند. این یعنی با این دستگاه‌ها در مقایسه با دستگاه‌های وات پایین‌تر، میتوان نیکوتین بیشتری دریافت کرد. اگر از دستگاه‌های ساب اهم با وات بالا برای ویپینگ استفاده می‌کنید، به دلیل مقدار بخار تولید شده می‌توانید سطوح نیکوتین کمتری را در نظر بگیرید. بسیاری از  ویپرهایی که این دستگاه‌ها را استفاده می‌کنند، جویس‌های 3 یا 6 میلی گرم را در نظر می‌گیرند. با این حال مصرف نیکوتین‌های بالای 12 میلی گرم در دستگاه‌های ساب اهم توصیه نمی‌شود. یادتان باشد هر چقدر سطح نیکوتین افزایش پیدا کند، مایع موجب کامدهی سنگین و در نتیجه ضربات بیشتری به گلویتان می‌شود.

کدام قدرت نیکوتین برای من مناسب است؟

میزان قدرت نیکوتین برای هر شخصی متفاوت است و بستگی به شرایط او دارد. برخی افراد سیگاری قدرت نیکوتین را در ابتدا بالا در نظر می‌گیرند و سپس به مرور زمان آن را کاهش می‌دهند. حال در اینجا به بررسی نیکوتین‌های مناسب بر اساس شرایط افراد می‌پردازیم:

 • نیکوتین 0 میلی گرم: جویس‌های حاوی نیکوتین 0 درصد برای کسانی مناسب هستند که قرار است از دستگاه‌های ویپینگ تنها برای تفریح و سرگرمی استفاده کنند. همچنین افراد سیگاری که قصد ترک سیگار را دارند، معمولا در نهایت با کاهش میزان نیکوتین به این دسته از جویس‌ها می‌رسند. بنابراین اگر قصد دارید بدون نیکوتین به ویپینگ بپردازید، این دسته از جویس‌ها برای شما مناسب است.
 • نیکوتین 3 میلی گرم: این مقدار کمترین میزان نیکوتینی است که میتوان آن را در هنگام ویپینگ دریافت کرد. برخی از افراد سیگاری هم با رسیدن به این میزان نیکوتین، دیگر مقدار پایین‌تر را تجربه نمی‌کنند و با همین میزان به ویپینگ خود ادامه می‌دهند. افرادی هم که قبلا سیگاری بوده‌اند و کمتر از 10 نخ سیگار در روز مصرف می‌کردند، این میزان نیکوتین برایشان مناسب است.
 • نیکوتین 6 میلی گرم: از دیگر قدرت‌های نیکوتین در سطح پایین، میزان 6 میلی گرم است. افرادی که دوست دارند کمی بیشتر به دریافت نیکوتین بپردازند، می‌توانند از این دسته جویس‌ها برای ویپینگ خود استفاده کنند.
 • نیکوتین 12 میلی گرم: این مقدار نیکوتین مناسب افراد سیگاری است که روزانه تعداد زیادی سیگار مصرف می‌کنند. این افراد می‌توانند از این مقدار نیکوتین شروع کرده و آن را به تدریج به میزان کمتری برسانند.
 • نیکوتین 18 الی 20 میلی گرم: این میزان نیکوتین بالا، برای افرادی است که در روز در حدود یک بسته سیگار مصرف می‌کنند. باید اشاره شود که مایعات ویپ با نیکوتین 20 میلی گرم، سالت نیکوتین‌هایی هستند که در دستگاه‌های پاد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • نیکوتین 25 میلی گرم: مایعاتی که حاوی بیش از 20 میلی گرم نیکوتین هستند، در دسته سالت‌ها قرار می‌گیرند. نیکوتین 25 میلی گرم نیز به همین شکل است و برای افرادی که در روز بیش از یک بسته سیگار مصرف می‌کنند، مناسب است.
 • نیکوتین‌های 30 و بالاتر: در نهایت سالت‌هایی که حاوی بیش از 30 میلی گرم نیکوتین هستند وجود دارند. این دسته از محصولات برای افرادی که اعتیاد زیادی به نیکوتین دارند توصیه می‌شود. میزان نیکوتین سالت را می‌توانید بر اساس تعداد سیگارهای خود در نظر بگیرید.

چند نکته مهم

 

چند نکته مهم

 

 • در صورتی که قصد دارید ویپینگ با کامدهی مناسب را بدون وجود نیکوتین خیلی بالا تجربه کنید، بهتر است به سراغ مایعاتی بروید که حاوی نسبت ویجی به پیجی 50/50 هستند.
 • در صورتی که روزانه سیگار زیادی مصرف می‌کنید، بهتر است به سراغ مایعات با نیکوتین بالا بروید. پس از آن نیز باید به مرور زمان قدرت نیکوتین را کاهش دهید.
 • اگر نسبت به درصد نیکوتین شک داشتید، آن را با درصد پایین‌تر شروع کنید و شرایط خود را بسنجید. در صورتی که این میزان برای شما ایده آل بود، به سراغ نیکوتین‌های بالاتر نروید و با همان میزان ویپینگ خود را ادامه دهید و به تدریج آن را کم کنید.

جمع بندی

در این مطلب راهنمای خرید سالت نیکوتین و جویس را بر اساس میزان نیکوتین مناسب ارائه کردیم. در صورتی که جزو افراد مبتدی هستید و از بهترین مقدار نیکوتین برای خود اطلاعی ندارید، بهتر است به موارد اشاره شده در متن توجه داشته باشید و بر اساس آن مناسب‌ترین میزان نیکوتین را انتخاب کنید. برای خرید انواع جویس و سالت نیکوتین با درصد نیکوتین دلخواه خود هم می‌توانید از فروشگاه ویپ تهران اقدام نمایید.

 

[html_block id="17958"]
مقالات دیگر

دیدگاه و امتیاز خود را نسبت به این مقاله با ما به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

[html_block id="17958"]
Our address
Envato
Level 13, 2 Elizabeth
Victoria 3000
Australia